Sirkes atvadu pasākums ZABADAKĀ

03.05.2003

       


[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]

[Click to enlarge image]

[Click to enlarge image]

[Click to enlarge image]


 

Sirkes 7. un pēdējā jubileja.

Reportāža no aizkulisēm ( Edž un Laura )


Godīgi sakot, gadu gaitā ietrenēta atbilde uz jautājumu par labu latviešu mūziku man bija - SIRKE ! Nu tā, nopietni. Kādā stilā šie spēlē ? - ej nu sazin kā pateikt - viskautko spēlē! Vārds SIRKE bieži atrodams turpat līdzās tādiem vārdiem kā "leģendārā", utt - to nevajag ņemt pierē. Ja jums ir gadījies to dzirdēt, tad jau paši sapratīsiet. Ja nav - baigi žēl, varu tik ieteikt sadabūt kādu no viņu daudzajiem izdotajiem ierakstiem, bet, vienalga, to sajūtu, ko sniedz SIRKEs koncerts nedabūsiet...

  Nu re! Tad nu SIRKE pēc 7 gadus ilgušās veiksmīgās pastāvēšanas nosprieda, ka labāk tomēr ļaužu atmiņās palikt kā kaut kam joprojām gaisīgam, smalkam un brīžiem netveramam. Un, lai tas tiktu tehniski pareizi pasniegts, ir jānoorganizē atvadu balle ar Gala pašpasludināšanu. Neņemos spriest, kāpēc par norises vietu tika izvēlēts ZABADAKS (gan jau ka kāds klubs Rīgā noteikti būtu to uzrīkojis ar lielāku pompu un apmeklētību), bet rezultātā tāds maigs un jauks pasākums sanāca.

  Uzaicinātais viesis MĀRIS ŠVERNS ar jauki, harmoniski un tasnekaskadruskušķībi skanošajām dziesmām lika daudziem zālē padziedāt līdzi, jo draugi tak uz jubileju sabraukuši - pilla sēta mašīnām. Gan jau kāds prominents viesis ar pa vidu pagozējās... Māris godam turēja Alksnim doto solījumu turēties uz skatuves pēc iespējas ilgāk.

Šverns pats pirms uzstāšanās atzinās, ka sagatavojis programmu, kam  īpaši būtu jāaizkustina dažu SIRKEs dalībnieku sirdis. Spēlētas tika pārsvarā dziesmas no Šverna pirmajiem diviem soloalbumiem "Atmiņainā deja" un "Romāna varonis", kuru ierakstos piedalījās arī Alksnis ar ģitāru un Laura ar balsi un citiem niekiem. Sirdis tika kustinātas, un ne tikai tās divas paredzētās - arī vairāki citi zālē dziedāja līdzi, kaut izskatījās gados stipri jauni (varbūt tumsa maldināja) un tik vecus ierakstus varētu nebūt dzirdējuši. Koncertu neapmeklējušajiem varu vien ieteikt paviesoties iekš www.tornis.lv  mp3 sadaļas un noklausīties dziesmu "Romāna varonis".

Un tad jau arī vakara vaininieki, kā vienmēr, nevērīgi un it kā negribīgi kaut ko sāk trinkšķināt un klimpināt, kamēr uz skatuves beidzot nogruntējas pilns mazais sastāvs - Alksnis, Zariņš, Laura un Aija. Saksofonistu tandēms kaut kā šoreiz izpaliek, tāpat kā solītais hītu albūms (kurš gan tomēr iznākšot - priekšā taču vesela mūžība! Tad jau varēs arī pēc 15 gadiem reanimēties un parādīt mazbērniem kā jābrauc tūrēs!)  Pēc pieklusinātās Alkšņa uzrunas sāk skanēt it kā jau tik dzirdētie, bet tomēr tik foršie vecie un ne tik vecie gabali, kas pieteikti gan netiek un to nosaukumus diemžēl nav nācies iegaumēt, tāpēc nevaru komentēt kaut ko atsevišķu. Muzikantu sejas gan brīžam tādas paskumjas šķita - diez kāda ir sajūta apzināti spēlēt pēdējo koncertu ?

Man patiešām patīk kā šī grupa spēlē, patīk kā viņi pārvalda savus instrumentus, priecē tas, kā pēc ilgiem nemēģināšanas periodiem viņi spēj atcerēties dziesmas. Nekādu skādi manai ausij neradīja arī saksofonistu trūkums, jo citos končos man brīžiem ir šķitis, ka uz skatuves ir par daudz cilvēku vai arī es vienlaicīgi nespēju uztvert tik daudzus skaņu celiņus. Tāds cilvēku skaits automātiski izvirza arī visai augstas prasības aparatūrai, kas ZABADAKĀ nav nekāda spožā... SIRKEs štata darbinieks Henča arī šoreiz izvēlējās pavērot savējos no malas. Kopumā jaukas un sirsnīgas atvadas, neizpaliekot arī tortītei.

SIRKE - nepilnā sastāvā (kā vairumā pēdējā laika koncertu - plašs sastāvs dod iespēju variēt), diemžēl bez saksofoniem, spēlēja smukākās un jaunākās dziesmas. Varēja jau gaidīt arī atskatu pagātnē, vairāki cilvēki zālē neslēpa vēlēšanos dzirdēt dziesmas, kas viņiem iepatikušās 97.-98.gadā, piesauca pat nosaukumus, bet - ko tu sliņķim padarīsi? Grupa uz atvadām spēja nospēlēt vien to pašu ko pēdējā laika koncertos - tās pašas smukās dziesmas, ko vēl varēja atcerēties, starp kurām gan bija arī pati pirmā SIRKEs instrumentālā kompozīcija. (Vēsture - instrumentālu mūziku SIRKE sāka spēlēt aptuveni gadu pēc sava sākuma!).
Gan jau kāda šampanieša šļakata arī nozibinājās, un pēc tam uz skatuves varonīgi uzrāpās SIRKEs dibinātājs MĀRTIŅŠ KORSIETIS ar ģitāru un nospēlēja vienu no pirmajām SIRKEs dziesmām.
Tie kuri nezināja, tā arī palika nezinot, ka KORSIETIS ir SIRKEs dibinātājs un redzēja vienkārši puiku, kurš aši ieņem vietu pie mikrofona, paņem ģitāru un piesaka dziesmu no pašiem SIRKEs pirmssākumiem. Tie, kuri neieklausījās piedziedājumā, tā arī neuzzināja, ka tās nosaukums ir "Mazi mīļi meli ". Versija bija gluži lēna un mierīga un pat es to atpazinu tikai sākoties tekstam. Kāda bija KORSIEŠA gatavotā otra dziesma, uzzināt neizdevās,j o jau pirmās dziesmas vidū atradās kāds acīgais, kurš pamanīja, ka vieta pie bungām ir tukša un knaši devās to aizpildīt. Nekāda īpašā spēles saskaņa abiem neradās (bundzinieks izskatījās visai neprofesionāls) un, laimīgi pabeidzis dziesmu, KORSIETIS ātri vien no skatuves evakuējās.
GRUPA VILNIS ( gru.vi nozīmē tieši to pašu!)  spēlēja parastajā sastāvā. Drusku tāds kā lepnums bija, ka, laikam, pateicoties tikai gru.vi ultimātam, SIRKE piekrita arī paši spēlēt savā jubilejā. Man liekas, ka tā bija.
Tāpat, kā puse šīs grupas spītīgi turpina apgalvot, ka SIRKE esot labākā grupa Latvijā (nu jau vairs nē), tāpat arī es spītīgi turos un turēšos pretī -l abāku grupu par gru.vi Latvijā neesmu manījusi (un ar Latviju vien šeit var arī neaprobežoties). Grūti komentēt to, kas ļoti patīk , bet varu atzīties, ka ir patīkami redzēt publiku mulstam, jo "taisnu" ritmu un daudzreiz atkārtotu vienu basa kvadrātu nekādi nevar sagaidīt, kaut arī acīs lasāma vēlme padejot, pašūpot galvu vieglā ritmā, klausīties nedomājot...
HOSPITĀĻU  IELA centās ielīksmot savējos un pārējos ar džiku džaku regeju, bet visiem tāds stīvims kaulos, tik Garais taranēja griestus. Ar to skaņu arī neko nevarēju saprast - nu nepakļaujas man tā pults neparko. Bet bija jau ļoti forši tāpat. Laikam jau vienīgā latviešu folkregeja (?) grupa. Patīk, ka  melodijas turēšana bieži tiek vijolei, foršāk taču ja visādāk!

.......spēlēja jau krietni pavēlu un ar tādu kā vilšanos, ka publikas maz un apskaņot grūti. Taču tam, ko viņi spēlēja, tas patiešām netraucēja. Mīlīgs un mazliet skumjš (teksts?) regejs, kas, laikam, jau nevar nepatikt. Tieši HOSPITĀĻI sagādāja pārsteigumu, kas atvizināja uz pasākumu INGU BAUŠĶENIEKU, lai tas pateiktu kādu atvadu vārdu SIRKEi. Tas pārspēja pat SIRKEs "pārsteigumu" - tā arī pagaidām neiznākušo izlasi BEST OFF SIRKE (ticiet vai nē - bet tiešām no SIRKE neatkarīgu iemeslu dēļ.) Tāpat vēl daži ļaudis atcerējās, ka SIRKE ne tikai atvadās, bet dara to savā dzimšanas dienā un sarūpēja arī kādu dāvanu (PALDIES!).

Tāds diezgan apjomīgs tas pasākums, laikam, bija sanācis, jo nekas īpašs pēc tam pasākts netika. Kas aizgāja - aizgāja, kas nolūza - nolūza. Lai dzīvo SIRKE !
Paldies arī visiem kas atbrauca un varbūt arī tiem,kas neatbrauca... žēl arī ,ka publikas vidū netika manīts Ēriks,kurš gan bija apsolījis.